w

Wylewasz olej po smażeniu do zlewu? To duży błąd, który może Cię sporo kosztować

New Africa Studio Supersmario, Getty Images

Podczas świąt Bożego Narodzenia jemy sporo dań smażonych. A co za tym idzie, zostajemy ze sporą ilością oleju, której trzeba się pozbyć. Czy wiesz, jak powinno się to robić w prawidłowy sposób?

Wszyscy jesteśmy teraz w fazie gorączki przedświątecznej. Robimy zakupy, zaczynamy przygotowywać pierwsze potrawy świąteczne i sprzątamy generalnie nasze domy oraz mieszkania. W tym ferworze wielu obowiązków bardzo łatwo o poważny błąd, który może wiązać się ze sporymi kłopotami i środkami finansowymi. A tak łatwo mu zaradzić.

Wigilijne i świąteczne menu wiąże się w dużej mierze z potrawami, które smażymy na oleju. Czy to ryby w chrupiącej panierce, krokiety z kapustą i grzybami, czy smażone pierogi ruskie. Tak, można powiedzieć, że w ciągu tych kilku dni patelnia pracuje na okrągło. I jednocześnie zużywamy dużo oleju.

Smażona ryba na oleju/źródło: juffy, Getty Images

I właśnie co robisz z olejem, który zostaje po smażeniu? Czy, aby przypadkiem nie wylewasz go do zlewu? Jeśli tak, to duży błąd, który może Cię dużo kosztować. W tym miejscu muszę sama przyznać, że kilka razy zdarzyło mi się pozbyć oleju po smażeniu w ten oto sposób. Myślałam, że to bezpieczne rozwiązanie, w końcu olej ma płynną konsystencję.

Pewnego razu na tej procedurze przyłapał mnie jednak mąż, który wyjaśnił, że w ten sposób mogę zatkać rury, a co za tym idzie w najgorszym wypadku trzeba będzie je wymienić. Okazuje się bowiem, że olej potrafi zalegać w rurach i w połączeniu z resztkami jedzenia może powodować ich zatkanie.

Olej po smażeniu – co z nim zrobić?

Okej, tylko co zrobić z olejem, który został po smażeniu? Ja mam na to własny patent. Pod kuchenką ze zlewem mam butelkę, do której zlewam olej po smażeniu. Kiedy już uzbiera się cała butelka, wyrzucam ją do śmieci, do pojemnika na odpady zmieszane. I po kłopocie. W ten sposób nie muszę obawiać się, że przez przypadek zatkam rury pod kuchennym zlewem.

Warto dodać, że zużyty olej po smażeniu zgromadzony w ten sposób, można również przekazać bezpośrednio do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Twoim mieście lub gminie.

Daj znać w jaki sposób Ty pozbywasz się oleju po smażeniu ze swojej kuchni. Mam nadzieję, że robisz to poprawnie. A jeśli znasz kogoś, kto robi to źle, podziel się z nim tym artykułem. Na pewno będzie Ci za to wdzięczny!

Zobacz także: Dzięki dwóm produktom z kuchni Twoja podłoga w te święta będzie lśnić jak nowa

 • Miniatura:
 • New Africa Studio
 • Supersmario, Getty Images

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Jeden komentarz

   Autor: Anna Nowak

   Ania to osoba z pasją do gotowania, która lubi eksperymentować w kuchni, poszukuje nowych smaków i inspiracji z różnych kultur kulinarnych, a następnie dzieli się nimi tutaj na coolinarny.pl, aby pomóc innym w przygotowaniu pysznych dań.
   Facebook / Twitter / Napisz do Ani