Będąc u znajomych, doznałam szoku, gdy po kolacji wzięłam się za zmywanie naczyń. Okazało się, że nie używają oni tradycyjnego płynu do mycia naczyń, a własnoręcznie zrobionego środka do zmywania. Na początku podchodziłam do niego sceptycznie, jednak po wypróbowaniu zrozumiałam, jak bardzo się myliłam co do jego skuteczności!
Domowy środek do zmywania naczyń przebił moje oczekiwania!
Na początku zapytałam swoich przyjaciół, dlaczego używają własnoręcznie wykonanego płynu. Ich argumenty skłoniły mnie do refleksji i przemyślenia tematu.
Płyny dostępne w sklepach mają wiele substancji, które wysuszają naszą skórę. Jeśli myjemy całą górę naczyń po obiedzie, musimy się liczyć z tym, że nasze dłonie będą wysuszone na wiór po takiej ilości chemii.

Innym powodem jest ograniczenie chemii na naszych talerzach. Związki chemiczne zawarte w płynie do naczyń nie są odpowiednie dla organizmu człowieka. Jeśli nie spłuczemy dokładnie talerzy czy kubków, resztki płynu dostaną się do naszego ciała. Chyba nie trzeba tłumaczyć, że to nic dobrego.
Ostatni aspekt to kwestie ekologii i ochrony środowiska. Kupowanie płynu do naczyń w sklepie wiąże się z wieloma plastikowymi butelkami, które później lądują na śmietniku. Może nam się wydawać, że taka plastikowa butelka to kropla w morzu, jednak płyn szybko się kończy, a my potrzebujemy go na co dzień.
Jak zrobić domowy środek do zmywania naczyń?

Z poniższych proporcji wykonasz 2 litry płynu. Większość jest dostępna w każdym sklepie, jedyną trudnością mogą okazać się płatki mydlane — szukaj ich w większych marketach.
Składniki:
- 2 litry gorącej wody
- 1 łyżeczka octu
- 1 łyżeczka sody oczyszczonej
- 5 g płatków mydlanych
- kilka kropel olejku herbacianego.
Sposób wykonania:
Wszystkie sypkie składniki wsypujemy do miski, zalewamy je wodą i dodajemy olejek herbaciany.i sodę. Całość mieszamy do rozpuszczenia i przelewamy do szklanego pojemnika.
Zobacz również:
Domowe detergenty i środki czyszczące
Jak wyczyścić listwy przypodłogowe? Domowa mieszanka pomoże
Wyczyść szafki kuchenne tą miksturą. To pogromca moli spożywczych
Jak usunąć kamień w mig? Wanna i zlew będą jak nowe
Usuwanie chwastów domowym sposobem. Polej je wrzątkiem z tym dodatkiem
Jak wyczyścić żelazko? Koniec z brudzeniem ubrań
Skrobia ziemniaczana ma o wiele więcej zastosowań, niż myślisz. Możesz z niej zrobić naturalny antyperspirant
Ryż w lodówce to nie żart. Pomoże rozwiązać uciążliwy problem
Ciekawe zastosowanie proszku do pieczenia. Użyj przed wyjazdem
Gąbka do mycia naczyń w pralce to nie żart. To naprawdę ma sens
Zobacz więcej