w ,

Sól może wysuszyć mięso. Kiedy powinniśmy ją dodać?

Czy wiesz, że sól dodana w nieodpowiednim momencie może wysuszyć mięso? W takim wypadku nie pomoże nawet najlepsza marynata, gdyż kawałek mięsa staje się twardy niczym kapeć. Sprawdź jak poprawnie doprawić mięso, by nie zepsuć dania jednym ruchem.

Sól to przyprawa, którą zna absolutnie każdy. Dzięki niej nasze jedzenie nabiera smaku, lecz istnieje cienka granica, by przesolić całe danie i doprowadzić do kulinarnej tragedii. Trzeba również wiedzieć, kiedy posolić danie, by produkty nie straciły swoich właściwości. Kiedy solić kurczaka i inne rodzaje mięs?

Sól dodana w nieodpowiednim momencie może wysuszyć mięso

Najważniejsza zasada solenia mięsa brzmi: solimy przed obróbką termiczną. Zapytasz, jaki jest tego powód, otóż sól zatrzyma całą wodę znajdującą się w mięsie, co sprawi, że będzie cały czas soczyste i miękkie. Oczywiście istnieją różne wyjątki od reguły i należy ich przestrzegać, by nie zepsuć posiłku.

Sól może wysuszyć mięso
Olya Kobruseva/Pexels

Panierowany kurczak

Panierowany kurczak to jedna z popularniejszych form podania. Tutaj przywołujemy pierwszą zasadę, czyli solimy przed panierką. Sól zatrzyma soki i dopieści nasze mięso. Dodatkowo nie musimy się bać, że panierka rozmoknie przez nadmiernie uwalnianie soków.

Inne rodzaje mięs a solenie

Wyjątkiem od zasady jest np.: wątróbka i befsztyk wołowy. Te rodzaje mięsa solimy dopiero po usmażeniu. Jeśli zrobimy to wcześniej, mięso stanie się twarde i niesmaczne. Cielęcina i wołowina lubi być solona chwilę przed obróbką termiczną np.: mięso pieczone solimy ok. 3 godzin przed włożeniem, duszone solimy chwilę przed a gotowaniem w lekko osolonej wodzie.

Choć sól wzmacnia smak, nie jest najzdrowszym produktem w diecie. Znacznie lepiej sprawdzą się naturalne, suszone zioła i mieszanki. Możesz kupić gotowe paczuszki lub suszyć je samemu w domu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

      Autor: Ola Zając

      Ola to pasjonatka kulinariów od najmłodszych lat. Od zawsze eksperymentowała w kuchni, tworząc niebanalne połączenia smaków i aromatów. Swoje inspiracje czerpie z kuchni różnych kultur, a w wolnym czasie lubi podróżować po świecie w poszukiwaniu nowych doświadczeń kulinarnych.
      Napisz do Oli