w

Robisz to źle! Błędy przy korzystaniu ze zmywarki!

Sponsorowane
Rasulovs/Getty Images

Zmywarka to urządzenie bez którego wielu nie wyobraża sobie wyposażenia kuchni. Choć wydaje nam się, że sposób jej użytkowania jest oczywisty, to często popełniamy błędy, które skracają jej życie. Aby nie narażać się na niepotrzebne koszty, warto pamiętać o paru złotych zasadach dzięki którym wasza zmywarka będzie działać przez wiele lat.

Detergent do zmywarek

Savushkin/Getty Images Signature
Sponsorowane

Kiedy stoisz przed wyborem detergentu do zmywarki, upewnij się, że jest przeznaczony do twojego sprzętu. Następnym ważnym czynnikiem jest postępowanie według instrukcji podanej przez producenta. Nie myśl, że dodanie dodatkowego detergentu sprawi, że twoje naczynia będą wyjątkowo czyste. Składniki różnych płynów mogą wchodzić w niepożądane reakcje, co może skutkować zniszczeniem twoich naczyń lub zmywarki.

Przepełniona zmywarka

Przepełniona zmywarka będzie generować same szkody! Ciasno ustawione naczynia będą się o siebie obijać i po skończonym programie będą nadal brudne. Rozłóż naczynia tak, by każde miało swoją przestrzeń.

Resztki jedzenia na talerzach

art159/Getty Images

Dzisiejsze zmywarki są niesamowite w usuwaniu resztek jedzenia bez konieczności wstępnego mycia naczyń, ale nawet najbardziej zaawansowana zmywarka może mieć problemy, gdy na naczyniach pozostanie zbyt dużo jedzenia. Chociaż mycie wstępne naczyń może nie być konieczne, skrobanie ich jest koniecznością, aby zmywarka działała płynnie.

Przedmioty których nie można myć w zmywarce

Niech Cię nie kusi wkładać do zmywarki przedmiotów, które nie nadają się do mocnego, mechanicznego mycia! Unikaj wkładania do zmywarki drewna, miedzi, żeliwa, delikatnego szkła i innych przedmiotów, których nie można myć w zmywarce. Drewno pęka pod wpływem temperatury i wilgoci w zmywarce. Delikatne naczynia szklane mogą pękać w zmywarce, co powoduje duży bałagan podczas sprzątania. Niektóre metale, takie jak żeliwo i miedź, nie są przeznaczone do mycia w zmywarce i mogą ulec uszkodzeniu, a także spowodować uszkodzenie innych naczyń.

Sponsorowane

Górny stojak a dolny stojak

kerpetenlui/Getty Images Signature

Tak, piętra w zmywarce mają znaczenie! Istnieje wiele przedmiotów, które można myć w zmywarce tylko po umieszczeniu na górnym koszu. Aby dokładnie wyczyścić, wiele naczyń musi znajdować się na dolnym koszu. Na wierzchu połóż szklanki, miski, kubki i duże naczynia do serwowania. Talerze, garnki, patelnie i sztućce powinny znajdować się na dnie. Niektóre przedmioty mogą się stopić, wypaczyć lub złamać, jeśli zostaną umieszczone w niewłaściwych miejscach.

Blokowanie natrysku

Warto wiedzieć, jak działa spryskiwacz w Twojej zmywarce. Aby uzyskać najlepsze rezultaty mycia, chcesz, aby woda mogła dotrzeć do każdego zakątka zmywarki i wyczyścić każde naczynie. Jeśli duża miska lub patelnia blokuje drogę opryskiwacza, koniec cyklu odsłoni brudne naczynia. Sprawdź dokładnie, czy Twój opryskiwacz ma pełny zakres ruchu i nie jest zablokowany.

Sztućce

olgatroy1/Getty Images

Małe ząbki widelców są znane z zatrzymywania resztek w zmywarce. Łyżki, które gniazdują razem podczas cyklu, mogą pozostać pokryte pokarmem. Naprzemienne naczynia skierowane w górę i w dół, aby zapobiec temu efektowi zagnieżdżania. Ze względów bezpieczeństwa zawsze kieruj noże w dół.

Poczekaj aż zmywarka będzie pełna

Sponsorowane

Czy wiesz, że zmywarka przy jednym myciu zużywa ok. 10 l wody? Chociaż częściowo wypełniona zmywarka może wydawać się lepszym pomysłem niż przeładowana, jest to marnowanie zasobów. Zamiast używać dwa razy więcej wody i detergentu przy kilku naczyniach, poczekaj ze zmywaniem naczyń do pełnej zmywarki lub umyj ręcznie naczynia. Częściowo pełne zmywarki pozwalają również talerzom uderzać o siebie z większą siłą, zwiększając ryzyko uszkodzenia.

Konserwacja zmywarki

Highwaystarz-Photography/Getty Images Pro

Od czasu do czasu twoja zmywarka może wymagać niewielkiej konserwacji. Sprawdź instrukcję obsługi, aby dowiedzieć się, jak konserwować zmywarkę. Aby wyczyścić wnętrze zmywarki, od czasu do czasu uruchamiaj pustą zmywarkę z filiżanką sody oczyszczonej i 1 1/2 filiżanki octu. To nie tylko czyści wnętrze zmywarki, ale także ją odświeża.

Wyciąganie naczyń

Pamiętaj, aby najpierw wyładować dolny kosz zmywarki. Wierzchołki kubków i misek na górnym koszu mogą czasami gromadzić wodę podczas cyklu. Jeśli najpierw je przesuniesz, wylejesz i rozchlapujesz wodę na czyste naczynia poniżej. Poczekaj i wyładuj górny kosz jako ostatni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

    Jeden komentarz