w ,

Koniec z marnowaniem! Wykorzystaj chleb do ostatniego okruszka

pieczywo

Dobry chleb to podstawa w kuchni, w dzisiejszych czasach można go kupić dopasowany do każdej diety: bez glutenu, laktozy czy jajek. Jest to duże ułatwienie, jednak warto pamiętać, że ma on krótki termin przydatności i szybko wysycha.

Świeżo upieczony chleb to rozkosz dla naszego podniebienia. Po pierwszym dniu zaczyna jednak twardnieć i wysychać, automatycznie staje się mniej smaczny i część z nas spisuje go na straty. Mało kto wie, że można go ponownie wykorzystać.

Mamy kilka pomysłów na wykorzystanie takiego chleba, by był ponownie w użytku. Sprawdź co zrobić, by żyć w zgodzie z nurtem less waste.

Producenci zaczęli stosować metodę bake-off, czyli pieczenia chleba w 80%, następnie zmrożenie i wypiekanie prosto w sklepie w zależności od ilości zapotrzebowania. Takim sposobem nie trzeba niczego wyrzucać.

aureliofoxrj/pixabay

Czy wiesz ze ciemne pieczywo czerstwieje znacznie wolniej od białego? Tak samo w przypadku małych i dużych bochenków, te większe szybciej tracą na świeżości. Poniżej kilka sposobów na czerstwy chleb:

#1 Kupuj dobrej jakości pieczywo! Jeśli skład pieczywa jest niczym tablica chemiczna — nie kupuj! Chleb dobrej jakości ma zaledwie kilka składników i nie potrzebuje zbędnych dodatków. Dobrej jakości pieczywo wolniej czerstwieje.

#2 Nie kupuj na zapas! Jeśli kupujesz więcej pieczywa z myślą „A może się przyda…” wiedz, że na 90% go nie zjesz. Lepiej kupić codziennie kawałek chleba, niż jeden duży bochenek, który pod koniec tygodnia będzie niejadalny.

Olga Niekrasova/Canva

#3 Odśwież skórkę chleba. Na drugi/trzeci dzień skórka chleba może być rozmiękła, jeśli chcesz przywrócić jej chrupkość, zastosuj pewien trik. Zwilż chleb i wstaw do piekarnika na 5-7 minut, będzie jak nowy.

#4 Nadmiar chleba najlepiej zamrozić. Jeśli wiesz, że nie będziesz w stanie zjeść bochenka, wstaw go do zamrażarki na lepszy czas. Dzięki temu nic nie wyrzucisz.

Przepis na chleb i przekąski:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Jeden komentarz

   Autor: Ola Zając

   Ola to pasjonatka kulinariów od najmłodszych lat. Od zawsze eksperymentowała w kuchni, tworząc niebanalne połączenia smaków i aromatów. Swoje inspiracje czerpie z kuchni różnych kultur, a w wolnym czasie lubi podróżować po świecie w poszukiwaniu nowych doświadczeń kulinarnych.
   Napisz do Oli