Spis treści
Postawmy sprawę jasno — kiełki roślin są niezwykle zdrowym produktem! Nie znajdziesz w nich przeciwwskazań do spożycia, a jedynie same korzyści, które z nich płyną. Jeśli nigdy nie próbowałaś włączyć ich do swojej diety, od dziś masz szanse! Spróbujemy przekonać Cię do ich zakupu!
Wzbogacanie jedzenia o kiełki sprawia, że nasz posiłek jest znacznie bardziej wartościowy w białka, mikroelementy i witaminy. Wynika to z tego, że nasiona, z których powstają kiełki, zawierają cenne substancje, które pozwalają rozwinąć się roślinie.
Jakie wartości odżywcze znajdziemy w kiełkach?

Jeśli powiem, że jest w nich wszystko, co najlepsze, wcale nie skłamię. Są bogate w witaminy C, D, E, K, PP oraz te z grupy B. Pół szklanki kiełków, zawiera tyle witaminy C co 6 szklanek soku pomarańczowego! Są wzbogacone o makro i mikroelementy: fosfor, cynk, wapń, jod, miedź czy selen. Do tego beta-karoten, białka, kwasy tłuszczowe omega-3 i błonnik. Czy ten zestaw nie brzmi imponująco?
Kiełki to tarcza przed chorobami!
Substancje zawarte w kiełkach chronią nasz organizm przed wolnymi rodnikami i zapobiega rozwijaniu się ich w organizmie człowieka. Dodatkowo kiełki chronią przed miażdżycą, zapobiegają rozwojowi nowotworów oraz regulują poziom cholesterolu.
Jeśli chodzi o to na zewnątrz, kiełki roślin pomagają zachować piękny wygląd włosów, skóry i paznokci. Dodatkowo wzmacniają kości oraz zęby
Kiełki mogą zastąpić warzywa w niektórych przypadkach!

Poza sezonem wiele popularnych warzyw nie smakuje już tak dobrze i często ma o wiele gorszą jakość w stosunku do zawyżonej ceny. Istnieje wiele rodzajów kiełków, są te o bardziej wyraźnym smaku (fasola mung, rzeżucha, rzodkiewka, brokuł), oraz te, które tego smaku nie mają (soja, kozieradka, lucerna). Można je mieszać i kłaść na kanapki zamiast warzyw, kolejnym zastosowaniem jest dorzucanie ich do sałatek czy dań z makaronu.
Zobacz także:
Jeden komentarz