w

Jak zrobić domowe tabletki do zmywarki? Ekologiczne rozwiązanie

domowe tabletki do zmywarki
Volodymyr Bushmelov, Getty Images

Czy wiesz, że możesz zrobić samodzielnie domowe tabletki do zmywarki? Sprawdzona receptura już na Ciebie czeka!

Chyba zgodzisz się ze mną, że trudno wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie w kuchni bez zmywarki. To bardzo duże ułatwienie i sposób zaoszczędzenie czasu, który możesz potem przeznaczyć na relaks lub rozrywkę z rodziną. Oczywiście należy również dodać, że nie jesteśmy w stanie przy ręcznym myciu tak dokładnie umyć i pozostawić bez smug czyszczonych kuchennych gadżetów i całej masy szkła. Po prostu nie ma takiej opcji, dlatego uważam, że zmywarka to takie „must have” w każdej kuchni.

Do prawidłowego funkcjonowania zmywarki konieczne są oczywiście specjalne kapsułki czyszczące. I jak się okazuje, wcale nie musimy ich kupować. Możemy zrobić je samodzielnie z produktów, które na pewno masz w swojej kuchni. Będzie to w 100% ekologiczne rozwiązanie, które nie wymaga skomplikowanych działań. Czego chcieć więcej?

Domowe tabletki do zmywarki – jak je zrobić?

Dzisiejsze rozwiązanie jest również genialnym patentem, kiedy wieczorem okazuje się, że skończyły się kupne kapsułki do zmywarki, a w kuchni zalega cała masa brudnych garnków i naczyń. Już nie czekają Cię zakupy na ostatnią chwilę. Przygotuj wcześniej domowe tabletki i mniej je zawsze pod ręką.

domowe kostki do zmywarki
Jak zrobić domowe kostki do zmywarki?/źródło: Monkey Business Images

Do przygotowania domowych tabletek do zmywarki będziemy potrzebować: 200 g sody oczyszczonej, 125 ml wody, 1/2 szkl. soli drobnoziarnistej oraz 1/4 szkl. kwasku cytrynowego. Dodatkowo możesz dodać do domowych kapsułek kilka kropel ulubionego oleju eterycznego.

Pracę nad domowymi tabletkami do zmywarki rozpoczynamy od podgrzania w piekarniku sody oczyszczonej. Rozsypujemy ją na blaszce, po czym umieszczamy w piekarniku na 30 minut. Od czasu do czasu zaglądamy do piekarnika i przewracamy sodę. Urządzenie ma pracować w temperaturze 200 stopni Celsjusza. Po co to robimy? Aby uzyskać sodę kalcynowaną, która świetnie nadaje się do prania.

W międzyczasie połącz ze sobą pozostałe składniki. Po wizycie w piekarniku i ostudzeniu, dodaj do powstałej mieszanki również sodę. Dokładnie wymieszaj składniki, po czym przełóż je do foremki na kostki lodu. Dzięki temu zabiegowi bez problemu uformujesz kształt kapsułki. Odstaw formę na 3 godziny. I to wszystko. Domowej roboty kapsułki do zmywarki są już gotowe!

Pamiętaj, aby przechowywać je w szczelnym pojemniku w ciemnym i suchym miejscu. Najlepiej blisko zmywarki, aby zawsze mieć je pod ręką!

Zobacz także: Jak wyczyścić baterię łazienkową? Kuchenne produkty przychodzą z pomocą

 • Miniatura:
 • Volodymyr Bushmelov, Getty Images

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

   Autor: Anna Nowak

   Ania to osoba z pasją do gotowania, która lubi eksperymentować w kuchni, poszukuje nowych smaków i inspiracji z różnych kultur kulinarnych, a następnie dzieli się nimi tutaj na coolinarny.pl, aby pomóc innym w przygotowaniu pysznych dań.
   Facebook / Twitter / Napisz do Ani