w ,

Jak wybrać najlepszego karpia na wigilijny stół? Kilka cennych rad

Jak wybrać karpia

Jeśli zadajesz sobie pytanie, jak wybrać odpowiedniego karpia — dobrze trafiłeś! Z dniem pierwszego grudnia telewizja, gazety i radio bombardują nas informacjami o promocjach na tę wyjątkową rybę. Okazuje się, że nieświeża ryba to początek świątecznej katastrofy, której nikt z nas nie chce doświadczyć! Na co powinniśmy zwrócić uwagę przy ostatecznym wyborze? Sprawdź już dziś!

Sponsorowane

Zdrowy karp to podstawa

Jak wybrać odpowiedniego karpia?

  • Najlepiej kupić żywego lub świeżo zabitego (na naszych oczach) karpia. Może się zdarzyć, że martwy karp leży już jakiś czas i zdecydowanie nie jest świeży. Najgorsza opcja to karp, który już w momencie zabicia był ledwo żywy. Oznacza to, że był chory i nie powinniśmy go spożywać.
  • Jeśli ryby są ściśnięte w zbiorniku, zrezygnuj z zakupów u tego sprzedawcy. Oznacza to, że warunki przechowywania zwierząt były złe i ryby z pewnością nie są zdrowe i dobre. Chore ryby mają gorzkawy smak.
  • Najlepiej wybierać okazy między 1,5 kg a 2,5 kg, te większe są zbyt tłuste, a małe ciężko filetować.
karp/ fot. canva

Co jeszcze warto wiedzieć?

Sponsorowane

Polska jest na czele krajów, które hodują karpie. Polskie „zagłębie” znajduje się w dorzeczach Wisły, Odry i środkowej Bzury. Istnieje również polskie miasto, które słynie z wyjątkowo dobrych ryb, które noszą certyfikat Chroniona Nazwa Pochodzenia, najlepsze ryby można dostać w Zatorze. Certyfikat jest przyznawany dla produktów o wysokiej jakości, na którą składa się warunki przyrodnicze oraz procesy produkcji, charakterystyczne dla danego regionu lub miejscowości.

Świeżego karpia poznasz po tych cechach!

  • Karp musi być śliski, a jego łuski powinny przylegać.
  • Nie może mieć obić ani zranień.
  • Skrzela muszą być czerwone a oczy szkliste, wystrzegaj się tych z mlecznymi gałkami!
  • Mięso po nacięciu ma być sprężyste
pieczony karp/ fot. canva

Kilka cennych rad dotyczących karpia:

Sponsorowane
Google News
Obserwuj coolinarny logo w Google logo News i bądź zawsze na bieżąco!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Jeden komentarz