w

Jak usmażyć rybę, by rozpływała się w ustach? Mamy kilka wskazówek

Jak usmażyć rybę
Suwan Images

Nie wiesz, jak usmażyć rybę by była krucha i delikatna, a nie ciapowata i nieapetyczna? Podejrzewamy, że popełniasz kilka niepozornych błędów, które finalnie decydują o smaku i konsystencji ryby. Sprawdź, co możesz robić źle i jak to poprawić!

Zacznijmy od tego, jak powinna wyglądać i smakować dobrze usmażona ryba. Pomimo swojej delikatnej struktury ryba musi być zwarta i nie rozpadać się pod najlżejszym naciskiem. Do tego powinna być soczysta, a smak przypraw ma ją jedynie podkreślić, a nie zabić cały smak.

Sponsorowane

Czy rybę należy odmrozić przed przygotowaniem? Absolutnie tak!

Jak usmażyć rybę
zamrożona ryba/ fot. Illia Nesoleny, Getty Images

Choć szkoły są różne, naszym zdaniem odmrożenie ryby jest konieczne. W ten sposób o wiele łatwiej ją przygotować, a ona sama nie rozpadnie nam się na patelni pod wpływem skrajnych temperatur. Jedynym wyjątkiem od reguły mogą być paluszki i kostki rybne, które mają gotową panierkę i mogą być smażone przed odmrożeniem, gdyż w takim produkcie mięso jest zmielone i ma nieco inną konsystencję niż tradycyjna ryba.

Możemy rozmrozić rybę na kilka sposobów, jeden z nich to wstawienie filetów do lodówki i powolne rozmrażanie np. przez całą noc. Jeśli nie mamy na to tyle czasu, rekomendujemy sposób z moczeniem ryby w wodzie i jej częste wymienianie. W ten sposób woda zabierze trochę temperatury, a ryba będzie delikatnie odmarzać. Kawałek fileta możesz moczyć w worku, w ten sposób nie namoknie, aż tak bardzo a ty będziesz mieć mniej do osuszania.

Jak dobrze usmażyć rybę?

Sponsorowane
Jak usmażyć rybę
smażenie ryby/ fot. langan, canva

Przed wysmażeniem fileta zadbaj o to, by jak najlepiej go osuszyć, czym mniej wilgoci tym lepiej w późniejszych etapach smażenia.

Jeśli smażysz rybę ze skórą, połóż ją od tej strony na patelni i na średnim ogniu podsmażaj przez kilka minut. Przewróć zdecydowanym ruchem i pozostaw na kilka minut. Najlepiej robić to na maśle klarownym lub oleju, masło czy oliwa nie sprawdzą się w tym przypadku.

Zobacz także:

 • Miniatura:
 • Suwan Images
Brak tagów przypisanych do tego postu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Jeden komentarz

   Autor: Ola Zając

   Ola to pasjonatka kulinariów od najmłodszych lat. Od zawsze eksperymentowała w kuchni, tworząc niebanalne połączenia smaków i aromatów. Swoje inspiracje czerpie z kuchni różnych kultur, a w wolnym czasie lubi podróżować po świecie w poszukiwaniu nowych doświadczeń kulinarnych.
   Napisz do Oli