w

Jak sprawdzić czy jajko jest świeże? Lepiej uniknąć katastrofy

Jajka to niezastąpiony produkt w każdej kuchni. W końcu to na ich bazie tworzymy całą masę pysznych potraw i genialne wypieki. Ale czy wiesz, jak sprawdzić czy jajko jest świeże?

W każdej kuchni, i to niezależnie czy gotuje w niej totalny laik, czy prawdziwy mistrz kulinarny, możemy znaleźć kilka podstawowych produktów. Do tej grupy z pewnością można zaliczyć: mąkę, mleko, olej oraz jajka. To tak naprawdę podstawa wielu przepisów, dlatego tak bardzo ważne jest, aby wszystkie te produkty były zawsze świeże i zdatne do użytku.

Świeże jajka/źródło: thepicthing, Getty Images

Jak sprawdzić czy jajko jest świeże?

Czy zdarzyło Ci się kiedyś, że otworzyłaś lodówkę i już chciałaś użyć jajek, ale nagle zatrzymałaś się i zaczęłaś się zastanawiać, jak długo tam leżą? Czy w ogóle można ich jeszcze użyć? I w końcu jak to sprawdzić?

Otóż istnieje takie rozwiązanie i jest bardzo proste! Dzięki niemu w mgnieniu oka możesz przekonać się, czy jajka są nadal świeże. Jak to działa?

Wszystko czego tak naprawdę potrzebujesz, to szklana miarka lub duża szklanka z wodą. Włóż jajko do szklanki z wodą i sprawdź, co będzie się z nim działo. Jeśli jajko od razu opadnie na dno i na nim pozostanie, to znak, że jak najbardziej jest świeże i spokojnie możesz je wykorzystać. Z kolei, jeśli jajko zacznie się wynurzać i unosić na wodzie, to ewidentny dowód, że jest nieświeże i lepiej wyrzucić je do kosza.

O świeżości jajka dużo może powiedzieć nam jego zapach. Jeśli wyczuwasz nieprzyjemną woń, to pierwsze ostrzeżenie, które powinno zwrócić naszą uwagę. Co więcej, świeże jajka można poznać również po ich skorupce. Powinna być ona matowa i chropowata.

Pamiętaj jednak, że zawsze w przypadku wątpliwości najbezpieczniej będzie zrobić szybki test z wodą. I po kłopocie!

Zobacz także: Kiedy dodawać warzywa do rosołu? Istnieje tylko jeden właściwy moment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

      Autor: Anna Nowak

      Ania to osoba z pasją do gotowania, która lubi eksperymentować w kuchni, poszukuje nowych smaków i inspiracji z różnych kultur kulinarnych, a następnie dzieli się nimi tutaj na coolinarny.pl, aby pomóc innym w przygotowaniu pysznych dań.
      Facebook / Twitter / Napisz do Ani