w ,

Jak skutecznie pozbyć się muszek owocówek? Mamy na to kilka sposobów!

LightFieldStudios/Getty Images

Drobne muszki, nazywane meszkami to letni horror, który nawiedza nas każdego lata. Wystarczy parę owoców na blacie lub szklanka soku by armia muszek na dobre zadomowiła się w naszej kuchni. Jeśli chcesz się ich pozbyć, sprawdź nasze sposoby na walkę z małymi przeciwnikami. Pamiętaj, że meszki rozmnażają się w zawrotnym tempie, więc trzeba działaś szybko!

Meszki – skąd się biorą?

Muszki owocowe przyfruwają z zewnątrz zwabione zapachem owoców lub zgnilizną, które stanowią naturalne pożywienie i miejsce składania jaj. Muszki mogą przenosić drobnoustroje i zanieczyszczenia, więc nie wolno ich lekceważyć, gdyż mogą być zagrożeniem dla naszego zdrowia.

Drbouz/ Getty Images Signature

Domowe sposoby na muszki

#1

Pierwsza pułapka wymaga od nas przygotowania kilku rzeczy: pokrojonych owoców, foli aluminiowej i miski.

Jak zrobić pułapkę?

Pokrojone owoce wkładamy do miski i szczelnie owijamy ją folią. Na wierzchu foli robimy dziurki wykałaczką, całość pozostawiamy na blacie w kuchni. Muszki będą chciały dostać się do miski przez otwory i z pewnością im się uda, ale będą mieć problem z wydostaniem się.

#2

Kolejnym sposobem na poradzenie sobie z kolonią meszek to połączenie: ocet + płyn do naczyń.

Ocet owocowy (np. jabłkowy) i płyn wlewamy do słoika, nie mieszamy składników. Odstawiamy na blat w kuchni i pozostawiamy na parę godzin. Po tym czasie sprawdzamy, czy muszki zwabiły się do pułapki.

Backyard Productions

#3

Świece o mentolowym lub lawendowym zapachu skutecznie zniechęcają muszki do zamieszkania w naszym domu. Pamiętaj by nie palić świec o owocowych zapachach, działają jak wabik!

thevibrantmachine/Pexels

#4

Kolejny sposób na muszki to strumień gorącego powietrza, suszarka nada się idealnie do tego zadania. Gorące powietrze dosłownie usmaży meszki. Innym pomysłem będzie wessanie owadów za pomocną odkurzacza, ale nie zawsze będziemy w stanie złapać je wszystkie.

Co wybrać, kiedy domowe sposoby zawodzą?

W sklepach znajdziemy wiele chemicznych środków do walki z owadami. Są to m.in.:

 • Pułapki zawierają płyny które wabią insekty, jest bardzo skuteczna i można ją kupić za kilkanaście złotych.
 • Lepy, czyli nic innego jak paski taśmy do których przyklejają się owady i nie mają możliwości odfrunąć. Koszt takiego lepu to ok. 2 zł.
 • Aerozole ze środkiem owadobójczym to skuteczne środki do eliminacji muszek, jednak zawartość związków chemicznych zawartych w produkcie może zaszkodzić naszemu zdrowiu. Jeśli zdecydujesz się na ten środek, pamiętaj, by przed rozpyleniem schować żywność, a później umyć blaty.
bongkarn thanyakij/Pexels

Jak zapobiec pojawieniu się muszek w kuchni?

Sezon letni zbliża się dużymi krokami, więc musisz być gotowy na spotkanie z małymi nieprzyjaciółmi. Istnieją sposoby na całkowite uniknięcie muszek owocówek:

 • regularnie zmywaj naczynia, czyść zlew i odpływ z resztek jedzenia,
 • zainwestuj w zakryty kosz,
 • zamykaj pojemniki z żywnością taką jak: dżem, wino, sosy,
 • nie trzymaj artykułów spożywczych na stole lub blacie, szczególnie owoców i warzyw,
 • okna zabezpiecz siatkami ochronnymi, które zatrzymają muszki na zewnątrz,
 • ogranicz stawianie roślin w kuchni, mogą zwabiać meszki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

   Autor: Ola Zając

   Ola to pasjonatka kulinariów od najmłodszych lat. Od zawsze eksperymentowała w kuchni, tworząc niebanalne połączenia smaków i aromatów. Swoje inspiracje czerpie z kuchni różnych kultur, a w wolnym czasie lubi podróżować po świecie w poszukiwaniu nowych doświadczeń kulinarnych.
   Napisz do Oli