w

Jak przechowywać przyprawy? Na co należy zwracać uwagę

jak przechowywać przyprawy
artlinegraphics, Getty Images Signature

Masz w domu całą masę przypraw, ale nie potrafisz nad nimi zapanować? Jak przechowywać przyprawy, aby wykorzystać ich potencjał w 100%? Znamy odpowiedź!

Znajdziesz je w każdej kuchni. Idealnie podkreślają smak dań, dlatego nie sposób wyobrazić sobie bez nich codziennego funkcjonowania. Przyprawy, bo o nich mowa, to niezastąpiony element każdej kuchni. Tylko czy wiesz, jak o nie zadbać? Jak je przechowywać i na co zawracać uwagę?

Zanim przejdziemy do szczegółów, muszę o czym wspomnieć. Pamiętam, że będąc dzieckiem, moja babcia przechowywała ulubione przyprawy i zioła w puszkach, które były dokładnie oznakowane. Co ułatwiało codzienne przygotowywanie posiłków. Z kolei moja mama tego typu produkty przechowuje w zwykłych słoiczkach po przecierze pomidorowym.

Jak to wygląda u mnie? Mój mąż zrobił domowej roboty organizer, który składa się z małych pojemniczków. Umieściliśmy go na jednej ze ścian w kuchni. Dzięki czemu jest zawsze pod ręką. Co więcej pełni funkcję dekoracyjną. A jak to wygląda u Ciebie? W jaki sposób przechowujesz przyprawy w swoim domu?

Jak przechowywać przyprawy – na co zwracać uwagę

#1 Szczelne pojemniki – planując miejsce i sposób przechowywania przypraw, powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkich na pojemniki. Muszą być one szczelne w 100%. W przeciwnym wypadku przyprawy z biegiem czasu zwietrzeją, zwilgotnieją lub zbrylą się.

#2 Temperatura – przyprawom nie służy również wysoka temperatura. Dlatego dobrze trzymać je z dala od piekarnika i kuchenki, które wytwarzają najwięcej ciepła w kuchni. Dzięki temu zabiegowi, z pewnością zachowają świeżość na dłużej.

#3 Światło – przyprawy nie powinny być także narażone na zbyt intensywne działanie światła. Dlatego też najlepiej przechowywać je w zaciemnionym miejscu.

#4 Nie rób zbyt dużych zapasów – zajmując się tematyką przechowywania przypraw, warto pamiętać, o jeszcze jednej, bardzo ważnej zasadzie. Lepiej nie robić dużych zapasów przypraw i kupować je na bieżąco. Tylko wtedy masz pewność, że niczego nie zmarnujesz, a jednocześnie będziesz mieć wszystko pod kontrolą.

I to wszystko! Teraz już wiesz w jaki sposób najlepiej przechowywać przyprawy, aby posłużyły nam na dłużej.

Zobacz także: Jak przyśpieszyć gotowanie ziemniaków? Wystarczy łyżka tego produktu

 • Miniatura:
 • artlinegraphics, Getty Images Signature

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Jeden komentarz

   Autor: Anna Nowak

   Ania to osoba z pasją do gotowania, która lubi eksperymentować w kuchni, poszukuje nowych smaków i inspiracji z różnych kultur kulinarnych, a następnie dzieli się nimi tutaj na coolinarny.pl, aby pomóc innym w przygotowaniu pysznych dań.
   Facebook / Twitter / Napisz do Ani