Spis treści
Nadeszły ciepłe dni a ty widzisz hordy ślimaków bez skorupy i myślisz, jak się ich pozbyć, zanim nie pożrą twojego ogrodu? Do tego tematu trzeba podejść nieco inaczej i zastanowić się, jak je przyciągnąć, by wpadły w zastawioną pułapkę. Pewnie się zdziwisz, ale będziesz potrzebować nieco alkoholu.
Ślimak ślimakowi nie równy
Zanim zaczniesz z nimi walczyć, musisz dobrze poznać swojego przeciwnika. W naszym ogrodzie można znaleźć nawet kilkanaście odmian mięczaków, ale my przedstawimy Ci te najpopularniejsze, które zazwyczaj rzucają się w oczy.
Ślimaki są uznawane za nieprzyjaciół, w końcu przybywają do naszych ogrodów, by zrobić sobie ucztę z kwiatów, owoców i ziół. Mimo że patrzymy na nie jedynie z negatywnej strony, to bywają też pożyteczne, gdyż zjadają martwe części roślin i nadgniłe owoce. Jako iż w przyrodzie musi istnieć równowaga, takie ślimaki to rarytas dla wielu większych zwierząt. Głównie zaliczamy tutaj jeże, nornice, a także kilka rodzajów ptaków.
Gatunki ślimaków, które najczęściej spotykamy
Ślimak winniczek

Najbardziej charakterystyczny ślimak, który na swoim grzbiecie dźwiga sporą skorupę. Nie sposób go nie zauważyć gdy znajdzie się na naszym terenie. Winniczki jedzą głównie zioła i warzywa. Co ciekawe są jadalne przez ludzi, a za granicą (Włochy, Francja, Hiszpania) są niezwykle cenionym przysmakiem.
Pomrowik polny

Ślimak bez skorupy o jasnym brązowym ubarwieniu, choć bywają w barwie białej i szarej. Uważa się go za niszczyciela plonów polnych: kapusty, ziół, marchwi czy buraków. Potrafi zjadać małe organizmy jak dżdżownice!
Ślinik luzytański

Ten ślimak potrafi osiągać naprawdę spore rozmiary, bo aż do 14 cm długości. Ma pomarańczowo-brązową barwę i nawiedza nasz ogród sporymi hordami. Zjadają rośliny ozdobne, warzywa, zioła, a nawet padlinę.
Jak pozbyć się ślimaków bez skorupy ze swojego ogrodu?
Rośliny ochronne
Pierwszym sposobem, który nie zanieczyści twojego ogrodu, a będzie skutecznym straszakiem, jest zasadzenie cebuli i czosnku między roślinami. Ślimaki nie znoszą tych roślin, więc będą je omijać szerokim łukiem.
Skorupka jajka

Ślimaki nie lubią szorstkich powierzchni, które ich ranią. Aby nieco utrudnić im wędrówkę, rozsyp pokruszone skorupki jaj dokoła roślin. Poza działaniem odstraszającym skorupki będą naturalnym nawozem.
Pułapka z piwa
Ostatni ze sposobów to zastawienie pułapki z piwa. Wystarczy wlać do butelki z szerszym otworem nieco piwa, a następnie umieścić ją między warzywami. Ślimaki wpełzną do środka,”upiją się” i nie będą miały szansy uciec.