w

Jak pozbyć się ślimaków bez skorupy? Uciekną raz-dwa

MikHail, Getty Images Signature

Nadeszły ciepłe dni a ty widzisz hordy ślimaków bez skorupy i myślisz, jak się ich pozbyć, zanim nie pożrą twojego ogrodu? Do tego tematu trzeba podejść nieco inaczej i zastanowić się, jak je przyciągnąć, by wpadły w zastawioną pułapkę. Pewnie się zdziwisz, ale będziesz potrzebować nieco alkoholu.

Ślimak ślimakowi nie równy

Sponsorowane

Zanim zaczniesz z nimi walczyć, musisz dobrze poznać swojego przeciwnika. W naszym ogrodzie można znaleźć nawet kilkanaście odmian mięczaków, ale my przedstawimy Ci te najpopularniejsze, które zazwyczaj rzucają się w oczy.

Ślimaki są uznawane za nieprzyjaciół, w końcu przybywają do naszych ogrodów, by zrobić sobie ucztę z kwiatów, owoców i ziół. Mimo że patrzymy na nie jedynie z negatywnej strony, to bywają też pożyteczne, gdyż zjadają martwe części roślin i nadgniłe owoce. Jako iż w przyrodzie musi istnieć równowaga, takie ślimaki to rarytas dla wielu większych zwierząt. Głównie zaliczamy tutaj jeże, nornice, a także kilka rodzajów ptaków.

Gatunki ślimaków, które najczęściej spotykamy

Ślimak winniczek

Jak pozbyć się ślimaków bez skorupy
RolfAasa, Getty Images Signature
Sponsorowane

Najbardziej charakterystyczny ślimak, który na swoim grzbiecie dźwiga sporą skorupę. Nie sposób go nie zauważyć gdy znajdzie się na naszym terenie. Winniczki jedzą głównie zioła i warzywa. Co ciekawe są jadalne przez ludzi, a za granicą (Włochy, Francja, Hiszpania) są niezwykle cenionym przysmakiem.

Pomrowik polny

Jak pozbyć się ślimaków bez skorupy
Google Wikipedia

Ślimak bez skorupy o jasnym brązowym ubarwieniu, choć bywają w barwie białej i szarej. Uważa się go za niszczyciela plonów polnych: kapusty, ziół, marchwi czy buraków. Potrafi zjadać małe organizmy jak dżdżownice!

Ślinik luzytański

carmogilev, Getty Images Signature

Ten ślimak potrafi osiągać naprawdę spore rozmiary, bo aż do 14 cm długości. Ma pomarańczowo-brązową barwę i nawiedza nasz ogród sporymi hordami. Zjadają rośliny ozdobne, warzywa, zioła, a nawet padlinę.

Sponsorowane

Jak pozbyć się ślimaków bez skorupy ze swojego ogrodu?

Rośliny ochronne

Pierwszym sposobem, który nie zanieczyści twojego ogrodu, a będzie skutecznym straszakiem, jest zasadzenie cebuli i czosnku między roślinami. Ślimaki nie znoszą tych roślin, więc będą je omijać szerokim łukiem.

Skorupka jajka

Jak pozbyć się ślimaków bez skorupy
Andrea Faye Salio, Getty Images

Ślimaki nie lubią szorstkich powierzchni, które ich ranią. Aby nieco utrudnić im wędrówkę, rozsyp pokruszone skorupki jaj dokoła roślin. Poza działaniem odstraszającym skorupki będą naturalnym nawozem.

Pułapka z piwa

Sponsorowane

Ostatni ze sposobów to zastawienie pułapki z piwa. Wystarczy wlać do butelki z szerszym otworem nieco piwa, a następnie umieścić ją między warzywami. Ślimaki wpełzną do środka,”upiją się” i nie będą miały szansy uciec.

Sponsorowane
 • Miniatura:
 • MikHail, Getty Images Signature

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

   Autor: Ola Zając

   Ola to pasjonatka kulinariów od najmłodszych lat. Od zawsze eksperymentowała w kuchni, tworząc niebanalne połączenia smaków i aromatów. Swoje inspiracje czerpie z kuchni różnych kultur, a w wolnym czasie lubi podróżować po świecie w poszukiwaniu nowych doświadczeń kulinarnych.
   Napisz do Oli