w ,

Jak jeść w święta, aby nie przytyć i czuć się dobrze?

Wigilia i Boże Narodzenie to wyjątkowy i magiczny czas, którym powinniśmy cieszyć się w pełni z bliskimi. I tu pojawiają się dwa pytania – jak jeść w święta, aby nie przytyć i czuć się dobrze? Zaraz na nie odpowiemy!

Już dziś wieczorem ruszy grudniowe biesiadowanie przy wspólnym stole. Pyszne potrawy, pięknie pachnące i wyglądające ciasta, nieskończona ilość przystawek i przekąsek… Tak właśnie będą wyglądały 3 najbliższe dni. Spędzimy kilka godzin za stołem i będziemy zajadać się samymi rarytasami.

I tu pojawia się problem, co zrobić, aby nie przesadzić? Jak jeść w święta, aby nie przytyć i jednocześnie czuć się dobrze? Czy w ogóle jest to możliwe?

Do niedawna myślałam, że nic nie można z tym zrobić. Dlaczego? Nie miałam po prostu serca odmówić mamie lub babci, które podkreślały, że zrobiły konkretne danie z myślą o mnie, że ciężko się napracowały i kto to wszystko zje… Nie lepsze są wszystkie ciocie, które odwiedzasz i ciągle słyszysz, że nic nie jesz…

Tak wiem, jest to błędne koło, które wcześniej czy później trzeba przerwać, aby po świętach nie tylko czuć się dobrze we własnej skórze. Ale i nie przeżyć szoku, kiedy na wadze nagle zobaczysz kilka dodatkowych kilogramów. A oto nie trudno biorąc pod uwagę wszystkie panierki, niezliczoną ilość słodkości itd.

Nie wiem jak Ty, ale ja mam dość uczucia ciężkości po świątecznym przejedzeniu i późniejszej walki ze zbędnymi kilogramami. Dlatego też w tym roku przygotowałam listę, której mam zamiar się trzymać. Myślę, że Tobie również się przyda, dlatego chętnie się nią z Tobą podzielę.

Jak jeść w święta, aby nie przytyć i czuć się dobrze i lekko?

#1 Mały talerzyk – zamiast zjadania ogromnych porcji z dużych talerzy, postaw na mały talerzyk, na którym po prostu zmieści się mniej jedzenia, a co za tym idzie, mniej zjesz. Kiedy jesteśmy już przy zastawie stołowej, to dobrze w razie możliwości korzystać z jednego talerzyka, aby wizualnie widzieć ile tak naprawdę zjedliśmy.

#2 Woda – pomiędzy posiłkami pij dużo wody. Dzięki niej będziesz też szybciej odczuwać sytość. Bonus? Mniej zjesz i jednocześnie nawodnisz organizm!

#3 Jemy na miarę swoich możliwości – jemy tyle ile potrzebujemy. Nie przejadamy się, aby zadowolić innych, albo wyjeść nadwyżkę jedzenia. Po pierwsze, jest to bardzo niezdrowe, co z pewnością odchorujemy. Po drugie, po co napychać się jedzeniem, skoro już dawno poczuliśmy sytość?

#4 Pamiętaj o aktywności – pamiętaj, że święta to nie tylko czas spędzony przy pełnym stole. Warto po wspólnym obiedzie udać się na wspólny spacer i spędzić czas z najbliższymi aktywnie. Nasz organizm i ciało na pewno to docenią!

Wspólny spacer z rodziną/źródło: Yan Krukov, Pexels

I to wszystko. Naprawdę wystarczy niewiele, aby święta były udane – bez przejedzenia i nadprogramowych kilogramów. Koniecznie daj mi znać, czy wykorzystasz powyższe porady w tym roku przy świątecznym stole.

Zobacz także: Jak ponownie wykorzystać skrawki ciasta po pierogach? Nie musisz ich wyrzucać!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    3 komentarzy

    Autor: Anna Nowak

    Ania to osoba z pasją do gotowania, która lubi eksperymentować w kuchni, poszukuje nowych smaków i inspiracji z różnych kultur kulinarnych, a następnie dzieli się nimi tutaj na coolinarny.pl, aby pomóc innym w przygotowaniu pysznych dań.
    Facebook / Twitter / Napisz do Ani