w

Czy sałatkę jarzynową można mrozić? Tak, ale istnieją pewne wyjątki

jarzynową można mrozić
Karyna Penchenko, Pexels

Po świętach zostało Ci dużo jedzenia, ale nie jesteś pewna czy wszystko można mrozić? Sałatka jarzynowa to jedna z głównych ciekawostek, w końcu mało kto wstawia ją do zamrażalnika. Niestety część z nas nie będzie mogła jej zamrozić, a powodem będzie dodatek majonezu. Zjedzenie takiej przekąski w późniejszym terminie może mieć opłakane skutki.

Święta Wielkanocne już za nami, ale jesteśmy pewni, że wasze lodówki w dalszym ciągu są przepełnione różnymi przekąskami. Większość z nich można jeszcze przerobić — w tym wpisie znajdziesz sposób na wędliny, z których wyczarujesz kilka pysznych dań!

O ile szynka to dość łatwy produkt do przerobienia czy mrożenia, tak z sałatką może być nieco trudniej. Jedyny pomysł, jaki świta w naszej głowie to wstawienie jej do zamrażarki, ale czy aby na pewno to bezpieczne? Odpowiedź na to pytanie jest niejednoznaczna, wszystko bowiem zależy od tego jak przygotowałaś sałatkę.

Czy sałatkę jarzynową można mrozić?

jarzynową można mrozić
sałatka jarzynowa z majonezem/ fot. likedat, Getty Images

Cofnijmy się do samego przygotowania przekąski. Podczas krojenia warzyw pamiętaj, by nie dodawać do jarzynowej surowej cebuli! Znacznie skróci termin przydatności do spożycia i jest zupełnie niepotrzebna w tej kompozycji. Kiedy już wrzucisz do miski wszystkie składniki, najczęściej sięgasz po majonez, który łączy warzywa w salaterce — to duży błąd. Sałatka powinna zostać w swojej surowej formie, a majonez dodajemy dopiero przed podaniem i to do małej porcji, a nie całej dużej miski.

Otóż sałatka zabielona majonezem będzie niezdatna do mrożenia. Tłuszcz zawarty w białym sosie nigdy nie będzie w stanie zamrozić się na 100%, dlatego mimo mrożenia na powierzchni sałatki zaczną rozwijać się bakterie. Po odmrożeniu sałatka może wywołać zatrucie pokarmowe, co wiąże się z biegunką i wymiotami. W takim wypadku niech was nawet nie kusi mrozić jarzynową!

jarzynową można mrozić
jadłodajnia/ fot. tillsonburg, Getty Images

Kiedy został Ci nadmiar jedzenia najlepiej rozdać go innym lub zawieźć do jadłodajni dla biednych i bezdomnych. Z pewnością ktoś skorzysta, a ty nie będziesz wyrzucać jedzenia. Innym sposobem na pozbycie się żywności, która w dalszym ciągu jest do spożycia to wstawienie jej do specjalnej lodówki na terenie miasta. Każdy potrzebujący może zabrać tyle jedzenia, ile potrzebuje.

 • Miniatura:
 • Karyna Penchenko, Pexels

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

   Autor: Ola Zając

   Ola to pasjonatka kulinariów od najmłodszych lat. Od zawsze eksperymentowała w kuchni, tworząc niebanalne połączenia smaków i aromatów. Swoje inspiracje czerpie z kuchni różnych kultur, a w wolnym czasie lubi podróżować po świecie w poszukiwaniu nowych doświadczeń kulinarnych.
   Napisz do Oli