w ,

Co zrobić, aby nie przejeść się w święta. 5 ważnych zasad

nie przejeść się w święta
kajakiki, Getty Images Signature

Wielkanoc to przede wszystkim czas przy syto zastawionym stole. Co zrobić, aby nie przejeść się w święta? Podpowiadamy!

Święta to czas kiedy możemy się zrelaksować i naładować baterie. To również dobry moment, aby spędzić wiele cennych chwil ze swoimi najbliższymi. Tego typu spotkaniom towarzyszy oczywiście wiele przepysznych dań, przekąsek i wypieków. Co jednak zrobić, aby nie przesadzić z jedzeniem? Jak zachować umiar i czego lepiej się wystrzegać? Tego wszystkiego dowiesz się już za moment!

Co zrobić, aby nie przejeść się w święta?

Świętowanie z bliskimi nie oznacza, że mamy się przejadać przez kilka dni. Możemy oczywiście dobrze się bawić i skosztować wszystkich wielkanocnych przysmaków. Trzeba pamiętać o najważniejszym – jedzmy z głową, mając kontrolę nad tym co robimy. I tu na pomoc przychodzi kilka ważnych zasad, o których warto pamiętać.

#1 Małe porcje – nikt nie powiedział, że podczas wielkanocnych spotkań mamy pochłaniać porcję w rozmiarze XL. Lepiej nałożyć na mały talerz mniejsze porcje i skosztować wszystkiego, niż „zapchać się” już pierwszym daniem. Tego typu działania mogą mieć przykre skutki zarówno dla naszego ciała, jak i głowy. Po takim przejedzeniu mogą w końcu pojawić się wyrzuty sumienia, a co za tym idzie pogorszenie nastroju.

#2 Woda – podczas posiłków pij dużo wody. Dzięki niej na pewno się nie przejesz, bo ciągle będziesz czuć uczucie sytości, a co za tym idzie, mniej zjesz. Co więcej, lepiej zrezygnować w tym okresie z kolorowych i gazowanych napojów, które zamiast ugasić nasze pragnienie, mogą pobudzać nasz apetyt. Ogranicz także spożycie alkoholu. On również wzmaga apetyt.

#3 Nie boj się odmawiać – jeśli nie masz na coś ochoty lub wręcz nie przepadasz za jakimś daniem, po prostu go nie jedz. Nie zmuszaj się do jedzenia, bo nie ma to sensu. Ładnie podziękuj za propozycję, ale jednocześnie powiedz stanowcze nie.

#4 Jedz powoli – spożywanie posiłków to nie wyścigi. Jeśli będziesz jeść powoli, wiadomość o zaspokojeniu głodu będzie miała więcej czasu, aby dojść do mózgu. Tym samym nie zjesz za dużo. Jeśli będziesz jeść bardzo szybko, to zanim poczujesz uczucie sytości, zjesz zdecydowanie za dużo.

#5 Ruch to podstawa – choć święta to czas, kiedy możemy zwolnić i odpocząć, nie powinniśmy spędzić dwóch dni tylko przy stole. Spacer z bliskimi to same korzyści zarówno dla naszego zdrowia, jak i dobrego samopoczucia. Już 20-minutowy spacer przyniesie uczucie lekkości.

 • Miniatura:
 • kajakiki, Getty Images Signature

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

   Autor: Anna Nowak

   Ania to osoba z pasją do gotowania, która lubi eksperymentować w kuchni, poszukuje nowych smaków i inspiracji z różnych kultur kulinarnych, a następnie dzieli się nimi tutaj na coolinarny.pl, aby pomóc innym w przygotowaniu pysznych dań.
   Facebook / Twitter / Napisz do Ani