w

Jajka – jeść codziennie, czy tylko od święta?

Źródło: Wavebreakmedia, Getty Images Pro

Wokół spożywania jajek narosło wiele mitów. Mówi się, że jajek nie powinno się jeść codziennie, że powodują wzrost złego cholesterolu, że dieta bogata w jajka i nabiał może nam bardziej zaszkodzić, niż pomóc. Jak to jest naprawdę. Ile jajek można jeść dziennie i co się zmienia w naszym ciele, kiedy spożywamy ich dużo?

Na przełomie XX i XXI wieku pojawiły się opinie, że cholesterol zawarty w jajkach podnosi poziom złego cholesterolu, który powoduje z kolei miażdżycę i choroby układu krążenia. To przekonanie krążyło w świecie do 2018 r, kiedy to ukazały się badania naukowców z Sydney. To właśnie z nich wynikało, że jajka tylko nieznacznie podnoszą cholesterol i mogą być spożywane nawet przez osoby otyłe, czy chorujące na cukrzyce i choroby krążeniowe.

Czy jajka tuczą?

Czy jedzenie jajek każdego dnia może przyczyniać się do otyłości? Odpowiedź brzmi: „Nie”. Mimo że jajka są kaloryczne (w jednym średnim jajku jest ok. 70 kcal), i zawierają aż 6,9 g tłuszczu to same jajka nie tuczą. Tłuszcze zawarte w jajkach są tłuszczami wysokowartościowymi z grupy Omega 3 i omega 6, które tak naprawdę przyczyniają się do zmniejszenia masy ciała. Dodatkowo produkty białkowe tak jak jajka, powodują uczucie sytości na długo, dzięki czemu mniej podjadamy i dłużej czujemy się syci.

Ile jajek jeść dziennie?

To jak to jest z tymi jajkami i czy istnieją jakieś dzienne limity? Odpowiadamy: nie ma żadnych badań, które mówiłyby o tym ile jajek dziennie czy tygodniowo można spożywać. Wiadomo jedynie, że spożywanie jajek jest korzystne dla człowieka. Jedząc jajka dostarczamy sobie wielu witamin, tłuszczy i składników odżywczych. Dzięki jajkom możemy schudnąć, ale też wzmocnić nasz system odpornościowy, a także włosy, skórę i paznokcie.

Kto musi uważać na jajka?

Jedynym powodem wykluczenia jajek z diety jest alergia. Niestety alergia na jajko pojawia się wyjątkowo często, dlatego, że jajka zawierają szereg substancji alergennych tj. owomukoid, owoalbumina, owotransferyna, lizozym, alfa-liwetyna, globuliny, lipoproteiny. Należy pamiętać o tym, że alergia na jajka najczęściej dotyka dzieci i ustępuje wraz z wiekiem. Co istotne bardzo często zdarza się tak, że uczula nas tylko wyłącznie żółtko, lub tylko i wyłącznie białko. Dlatego warto sprawdzić, która część jajka powoduje u nas reakcję alergiczną.

  • Miniatura:
  • Źródło: Wavebreakmedia, Getty Images Pro

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

      Autor: Izabela Leśniewska

      Jej specjalnością są tradycyjne polskie potrawy, które przedstawia w nowoczesnym ujęciu, a także międzynarodowe kuchnie, które odkrywa podczas swoich podróży.