w

W sklepach zaczyna brakować popularnego warzywa. Cena diametralnie wzrosła!

zaczyna brakować popularnego warzywa
feferoni, Getty Images

W sklepie brakuje popularnego warzywa, bez którego większość Polaków nie wyobraża sobie gotowania. Eksperci zaczynają informować o tym, że w sklepach zaczyna brakować cebuli a ta, którą możemy dorwać, jest w naprawdę wysokiej cenie!

Bywają takie okresy, gdy zaczyna brakować produktów na sklepowych półkach. Przekonaliśmy się o tym w trakcie pandemii czy podczas wybuchu wojny w Ukrainie. Kto pamięta szał zakupowy i brak ryżu, makaronu czy papieru toaletowego. Innym produktem była benzyna i insynuacje, że już niedługo zabraknie jej na każdej stacji. Wszystkie artykuły spożywcze czy przemysłowe wróciły, choć ich cena znacznie wzrosła. Przypadek?

Sponsorowane

Aktualnie w sklepach zaczyna brakować popularnego warzywa, kto by się spodziewał, że będzie to cebula! Kto by pomyślał, że to popularne warzywo stanie się rozchwytywane niczym złoty graal.

Zaczyna brakować popularnego warzywa

zaczyna brakować popularnego warzywa
cebula/ fot. _Alicja_, pixabay

Agro Nawigator Banku PKO BP podaje, że w pierwszych 4 miesiącach sezonu sprzedaż świeżych warzyw za granicą wzrósł o 17%. Nasza polska cebula jest niezwykle pożądanym produktem. Jaki jest tego powód?

Wszystko dzieje się ze względu na rozpętana wojnę na Ukrainie. Tamtejsi rolnicy wstrzymali swoje uprawy, przez co polska cebula zyskała na wartości.

Sponsorowane

Oczywiście cebula jest uprawiana w innych państwach, jednak i te spotkały się z nieprzyjemnościami. W Hiszpanii odnotowano długie susze, które zredukowały zbiory o 40% niż dotychczas.

plantacja cebuli/ fot. Deyan Georgiev, Getty Images

Kolejnym państwem, które góruje w uprawie cebuli, jest Holandia, jednak i tam można zauważyć widoczne spadki w zbiorach i ogólnym eksporcie. Powodem jest kryzys energetyczny, ceny nawozów i paliw.

Wysokie ceny cebuli

W sklepach ilość cebuli szybko topnieje, a chętnych nie brakuje. Trudno się dziwić, w końcu większość polskich dań zawiera to warzywo, a my Polacy kochamy jego smak. Cebula nie zniknie całkowicie z naszych półek, jednak będzie mieć o wiele wyższą cenę.

Zobacz także:

Sponsorowane
Google News
Obserwuj coolinarny logo w Google logo News i bądź zawsze na bieżąco!
 • Miniatura:
 • feferoni, Getty Images

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

   Autor: Ola Zając

   Ola to pasjonatka kulinariów od najmłodszych lat. Od zawsze eksperymentowała w kuchni, tworząc niebanalne połączenia smaków i aromatów. Swoje inspiracje czerpie z kuchni różnych kultur, a w wolnym czasie lubi podróżować po świecie w poszukiwaniu nowych doświadczeń kulinarnych.
   Napisz do Oli