w ,

Święta w tym roku są droższe o kilkadziesiąt procent! Tak źle jeszcze nie było

Święta droższe o kilkadziesiąt procent
bit245, Getty Images

Święta w tym roku będą nieco skromniejsze niż zawsze, a wszystko za sprawą ogromnych podwyżek na żywności, które dotkną każdego z nas. Szacuje się, że świąteczne zakupy wyniosą nawet 40% więcej niż w tamtym roku. Większość z nas nie może sobie na to pozwolić.

Święta, urodziny czy imprezy są zawsze nadszarpnięciem domowego budżetu. W końcu nie codziennie musimy zrobić kilka dań, kupić ciasta czy alkohol. Kwoty dodane do siebie potrafią nie raz przyprawić o zawrót głowy.

Sponsorowane

Święta droższe o kilkadziesiąt procent

Święta droższe o kilkadziesiąt procent
zakupy świąteczne/ fot. Aja Koska, Getty Images Signature

Analitycy z banku  BNP Paribas przeanalizowali ceny z ubiegłego roku i podliczyli procentowy wzrost cen względem ubiegłego roku. Ich zdaniem jest naprawdę źle. Jajka, chleb czy wędliny wypadają znacznie drożej, niż byśmy się tego spodziewali.

Ze względu na ptasią grypę a tym samym niedobór jajek na rynku, podwyżką na paszy, a także energii elektrycznej, jajka stają się niezwykle luksusowym produktem. Przed samą Wielkanocą ich cena będzie wyższa o 40-50% w stosunku do tamtego roku. Podobnie jest w przypadku cen mąki, która w tym roku biją rekordy cenowe.

Ceny mięsa już od jakiegoś czasu trzymają się na podobnym poziomie, jest to mniej więcej 25-30% więcej niż rok temu. Na skomponowanie święconki z kawałkiem kiełbasy i chlebem i kilkoma jajkami, trzeba wydać 40%.

Sponsorowane

Cukier też nie stanieje…

Święta droższe o kilkadziesiąt procent
Zakupy spożywcze/ for. PeopleImages, Getty Images Signature

Od słynnej afery cukrowej ludzie zdążyli przywyknąć do faktu, że popularny słodzik podrożał praktycznie o 100%. Z tego powodu wielu ludzi przygotuje w tym roku mniej słodkości.

O ile bez cukru jakoś się obejdziemy, tak tłuszcz jest kluczowy do większości wytrawnych potraw. Bez niego nie ma smażenia, potrzebujemy go również do natłuszczania form i wypieków. Ceny tłuszczu poszybowały w górę o 25%.

Google News
Obserwuj coolinarny logo w Google logo News i bądź zawsze na bieżąco!
 • Miniatura:
 • bit245, Getty Images

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

   Autor: Ola Zając

   Ola to pasjonatka kulinariów od najmłodszych lat. Od zawsze eksperymentowała w kuchni, tworząc niebanalne połączenia smaków i aromatów. Swoje inspiracje czerpie z kuchni różnych kultur, a w wolnym czasie lubi podróżować po świecie w poszukiwaniu nowych doświadczeń kulinarnych.
   Napisz do Oli