w ,

Podwyżki na szkolnej stołówce… rodziców czeka niemiłe zaskoczenie

Pierwsza wywiadówka w nowym roku szkolnym to kwestie organizacyjne roku szkolnego naszych dzieci. Będzie to między innymi kwestia stołówki i obiadów w szkole. Nikogo nie zdziwi fakt, że koszty wyżywienia poszły w górę, podwyżki sięgają nawet 100 zł w górę. Czy każdego na to stać?

Wzrost cen dotyka każdy obszar naszego życia, także szkoły i przedszkola. W tym roku koszt wyprawki dla dzieci może przerosnąć nie jednego rodzica… Trzeba się również liczyć z podwyżkami jedzenia obiadów podawanych na stołówce. Dyrektorzy mają związane ręce w tym temacie.

Sponsorowane

Według sondy, która została przeprowadzona przez  Dziennik Gazetę Prawną, podwyżki w szkołach będą dość mocno odczuwalne dla rodziców. Dyrektorzy mówią o podwyżkach z zakresu 40 zł w górę za dziecko.

W poprzednim roku szkolnym stawka wyżywienia za osobodzień, jaką płacił uczeń, wynosiła 8 zł. Musieliśmy ją podnieść od września do 11 zł, bo inaczej nie znaleźlibyśmy firmy dostarczającej posiłki- mówi „DGP” Zbigniew Matuszak, dyrektor podstawówki nr 9 we Wrocławiu- Od firm słyszymy, że nawet ta kwota nie pokrywa w pełni rosnących cen, jednak nie chcemy się godzić na wyższe stawki. Znam sytuację ekonomiczną naszych uczniów i wiem, że jest kilka rodzin, dla których wyższe kwoty byłyby nie do udźwignięcia. Już mam sygnały, że od września wpłyną wnioski do MOPS o pokrycie tych wydatków

Rodzice apelują o spotkania i wyjaśnienia sytuacji, ale z góry wiadomo, że żadna firma kateringowa nie będzie pracować na starych warunkach. Jest to sytuacja podbramkowa zarówno dla szkoły jak i rodziców.

Marina Khromova/Getty Images

Jeśli chcemy, by obiady były tańsze, musimy się liczyć z gorszą jakością jedzenia oraz mniejszym zróżnicowaniem. Drożeją nie tylko mięso i ryby, ale i też produkty podstawowe jak olej czy mąka.

Sponsorowane

Darmowe obiady w szkole

Od 1 września będzie obowiązywał program „darmowy posiłek w szkole„, w którym rodzice oddają jedynie koszty produktów na przygotowanie obiadu. Osoby z ciężką sytuacją materialną mogą załapać się na program „Posiłek w Szkole i w Domu” gdzie warunkiem przyznania ulgi jest dochód na osobę, nie przekracza 792 złote, czyli 150% kryterium dochodowego, uprawniającego do świadczenia z pomocy społecznej.

Google News
Obserwuj coolinarny logo w Google logo News i bądź zawsze na bieżąco!
Brak tagów przypisanych do tego postu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

      Autor: Ola Zając

      Ola to pasjonatka kulinariów od najmłodszych lat. Od zawsze eksperymentowała w kuchni, tworząc niebanalne połączenia smaków i aromatów. Swoje inspiracje czerpie z kuchni różnych kultur, a w wolnym czasie lubi podróżować po świecie w poszukiwaniu nowych doświadczeń kulinarnych.
      Napisz do Oli