w ,

Kiedyś kupowano karpia ze względu na cenę. Aktualnie jest droższy od krewetek! Kolejne paragony grozy

cena karpia

Karp na świątecznym stole to tradycja, którą powielają kolejne pokolenia. W tym roku cena ryby jest tak wysoka, że część z nas zrezygnuje z jej kupna. Pani Lucyna przesyła paragon z zakupów i rozkłada ręce! Ceny karpia mogą przyprawić o zawrót głowy!

Karp na świątecznym stole to tradycja w większości Polskich domów. Są osoby, które nie wyobrażają sobie świąt bez tego elementu. Co ciekawe, jest to dość młoda tradycja, wprowadzona po II wojnie światowej. Karpia podawano ze względu na niską cenę, aktualnie jest to główny powód rezygnacji z zakupu!

Ceny karpia na rynku w Krakowie

Przechodząc się po Krakowskim targowisku, można nabyć świeże filety rybne od lokalnych hodowców. Zazwyczaj były to przystępne ceny, z pewnością niższe niż w marketach czy specjalistycznych sklepach. Aktualnie nie ma co liczyć na obniżkę cen! Aktualnie filet z karpia to koszt 90 zł/kg! Pragniemy przypomnieć, że jedna ryba waży średnio 1,5-2,5 kg, czyli kupując porcję dla całej rodziny, musimy się liczyć z wydaniem ogromnej sumy pieniędzy.

karp/ fot. canva

Hodowcy tłumaczą, że taki skok cen to nie przypadek. Pierwsza sprawa to podwyżka cen paliwa, a co za tym idzie drogi transport, do tego wzrost pensji pracowników. Istnieje jeszcze jeden czynnik, o którym mało kto zdaje sobie sprawę — cena zboża. To właśnie nim karmimy karpie. Ceny karpia nie biorą się znikąd.

Mogłoby się wydawać, że skoro nie karp to inna ryba w niższej cenie będzie odpowiednia. Niestety okazuje się, że i tutaj nie poszalejemy. Cena dorsza na ten moment to 72 zł/kg, Mintaj wypada odrobinę taniej, bo za 51 zł/kg.

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Jeden komentarz

    Autor: Ola Zając

    Ola to pasjonatka kulinariów od najmłodszych lat. Od zawsze eksperymentowała w kuchni, tworząc niebanalne połączenia smaków i aromatów. Swoje inspiracje czerpie z kuchni różnych kultur, a w wolnym czasie lubi podróżować po świecie w poszukiwaniu nowych doświadczeń kulinarnych.
    Napisz do Oli