w ,

Czy w piątek po Bożym Ciele obowiązuje post od pokarmów mięsnych? Kardynał Nycz dał odpowiedź

Dapa Images, Google Crative Commons

Post od pokarmów mięsnych obowiązuje nas w każdy piątek i święta, lecz czasami góra kościoła może nieco nagiąć zwyczaj i dać nam zezwolenie na spożywanie mięsa bez popełnienia grzechu. Jako iż Boże Ciało wypada zawsze w czwartki, ludzie przedłużają sobie weekend i zazwyczaj grillują, a co za tym idzie, łamią przykazanie o wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych. Kardynał podjął decyzje w tym temacie.

Post od pokarmów mięsnych nie obowiązuje po Bożym Ciele?

Sponsorowane

Każdy piątek to mały test dla katolików. Według wartości przez nich wyznawanych nie powinni oni jeść mięsa w tym dniu. Jak wiadomo, ludzie są różni i nie zawsze przestrzegają narzucanych nam zasad, ale część z nich odmawia sobie pokarmów mięsnych w danym dniu. Piątek po Bożym Ciele wielu z nas będzie celebrować czas z rodziną i przyjaciółmi przy dobrym jedzeniu z grilla. Czy w takim razie część z nas będzie musiała zrezygnować z tej aktywności? Na szczęście mamy dobre wieści w tym temacie.

Kardynał Kazimierz Nycz, który jest arcybiskupem i metropolita wydał oświadczenie i zezwolił na spożywanie pokarmów mięsnych tego dnia. Duchowny miał na uwadzę wszystkich ludzi, którzy chcą miło spędzić przy grillu.

post od pokarmów mięsnych
Mięso z grilla/ Tokapic, Getty Images

Cały komunikat można przeczytać na stronie internetowej Archidiecezji Warszawskiej. Należy zwrócić uwagę na to, że decyzja obejmuje członków tej konkretnej archidiecezji:

Mając na względzie, że piątek 9 czerwca br. przypada między dniami ustawowo wolnymi od pracy, co sprzyja organizowaniu w tym czasie rodzinnych i towarzyskich spotkań oraz radosnemu przeżywaniu tych dni, po rozważeniu słusznych racji duszpasterskich, udzielam, zgodnie z kan. 87 par. 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego, wszystkim osobom przebywającym w granicach Archidiecezji Warszawskiej, dyspensy od zachowania nakazanej w piątek wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych

cyt. kardynał Kazimierz Nycz
Sponsorowane

Duchowny sugeruje, że zamiast oddawania czci Bogu poprzez wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, można ofiarować mu dowolną modlitwę. Każdy katolik powinien tego dnia poświęcić kilka minut na rozmowę z Bogiem i oddać mu cześć. W ten sposób będziemy mogli celebrować go zarówno duchowo jak i fizycznie.

Google News
Obserwuj coolinarny logo w Google logo News i bądź zawsze na bieżąco!
 • Miniatura:
 • Dapa Images, Google Crative Commons

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

   Autor: Ola Zając

   Ola to pasjonatka kulinariów od najmłodszych lat. Od zawsze eksperymentowała w kuchni, tworząc niebanalne połączenia smaków i aromatów. Swoje inspiracje czerpie z kuchni różnych kultur, a w wolnym czasie lubi podróżować po świecie w poszukiwaniu nowych doświadczeń kulinarnych.
   Napisz do Oli