w

Czy słodycze zmieniają nasz mózg? Nawet nie wiesz ile zmian w nim zachodzi

słodycze zmieniają nasz mózg
Anastasia Collection

Słodycze są uzależniającą przekąską, która niszczy zęby, ale mało kto zdaje sobie sprawę z tego jak zmieniają nasz mózg. Czym więcej cukrów prostych w diecie, tym większą potrzebę spożywania odczuwamy, a co za tym idzie, wpadamy w błędne koło.

Do badania nad wpływem słodyczy na nasz organizm przystąpili uczeni z Uniwersytetu Yale w Stanach Zjednoczonych. Ich zadaniem jest sprawdzenie naszych skłonności do jedzenia słodyczy i słonych przekąsek. W końcu większość z nas nie potrafi wyjść ze sklepu bez choćby jednego batonika czy paczki chipsów.

Sponsorowane

„Nasza skłonność do spożywania pokarmów o wysokiej zawartości tłuszczu i cukru, charakterystycznych dla tzw. diety zachodniej, może być wrodzona lub rozwinąć się w wyniku nadwagi. Uważamy jednak, że najczęściej mózg uczy się tej preferencji” 

wyjaśnia dr Sharmili Edwin Thanarajah, kierowniczka grupy badawczej.
słodycze zmieniają nasz mózg
słodycze/ fot. Getty Images Signature

Eksperyment przeprowadzano na grupie ochotników, którzy przez osiem tygodni byli podzieleni na dwie grupy. Jedna z nich dostawała słodzony budyń z wysoką zawartością tłuszczu, druga zaś budyń o tej samej kaloryce, ale z mniejszą ilością tłuszczu. Po eksperymencie ludzie trafiali na badania aktywności ich mózgu.

Po ośmiu tygodniach wyniki badań pokazały, że osoby zjadające budyń z dużą ilością tłuszczu i cukru miały o wiele efektywniejszą pracę mózgu. Najsilniej stymulowany został układ dopaminergiczny, czyli ten, który odpowiada za motywację i nagrodę.

„Nasze pomiary wykazały, że mózg dosłownie się przebudowuje poprzez spożywanie chipsów, czekolad i innych słodyczy, wskutek czego podświadomie uczy się preferować tego typu satysfakcjonujące czy nagradzające jedzenie” 

wyjaśnia współautor badania dr Marc Tittgemeyer.
Sponsorowane

Czy przekłada się to w realnym życiu? Jak najbardziej

Według doktora Marca Tittgemeyera efekty eksperymentu zostaną z uczestnikami jeszcze na długo. Jego zdaniem w mózgu powstały nowe połączenia, które będą się domagać pewnych substancji, w tym wypadku tłuszczu i cukru.

Eksperyment miał na celu ukazanie, jak wpojona dieta kieruje naszymi wyborami żywieniowymi, a także na to, co nasz rozum uznaje za nagrodę. Jeśli w naszej diecie jest sporo tłuszczu i cukru, nasz mózg podpowiada nam, że są to substancje wynagradzające. To właśnie ich pragniemy i to o nie domaga się nasz mózg.

Badacze tłumaczą również kwestie nawyków żywieniowych i tego, dlaczego niektórzy nie potrafią zrezygnować z jedzenia niezdrowej żywności. Ich zdaniem badania pomogą w przyszłości opracować skuteczne plany żywieniowe dla osób borykających się z otyłością. Nadwaga to jedna ze współczesnych chorób cywilizacyjnych, której nie da się zwalczyć farmakologicznie.

słodycze zmieniają nasz mózg
konsultacja lekarska/ fot. peakSTOCK, Getty Images

Odpowiedź, na pytanie tytułowe jest bardzo jasna — tak, słodycze zmieniają nasz mózg. Co więcej, warto zauważyć, że ludzie poddani eksperymentowi jedli przygotowany budyń jedynie przez 8 tygodni. Jak to się ma do osób, które żyją w niezdrowej diecie przez kilkadziesiąt lat? Nasza dieta to nie tylko to, co wkładamy do ust — to również paliwo, budulec i lekarstwo. Wszystko, co spożywamy, ma odbicie w naszym organizmie, wyglądzie i zachowaniu.

Sponsorowane
Google News
Obserwuj coolinarny logo w Google logo News i bądź zawsze na bieżąco!
Brak tagów przypisanych do tego postu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

      Autor: Ola Zając

      Ola to pasjonatka kulinariów od najmłodszych lat. Od zawsze eksperymentowała w kuchni, tworząc niebanalne połączenia smaków i aromatów. Swoje inspiracje czerpie z kuchni różnych kultur, a w wolnym czasie lubi podróżować po świecie w poszukiwaniu nowych doświadczeń kulinarnych.
      Napisz do Oli