w

Przez to jedzenie robisz się senny. Ostatnia pozycja szokuje najbardziej

Brak energii to częsty skutek głodu, jednak czasami przyczyna może leżeć w tym, co akurat zjedliśmy. Istnieje kilka produktów spożywczych, które wywołują senność, jeden z nich to prawdziwe zaskoczenie!

Produkty które najbardziej wpływają na spadek energii to takie o wysokim indeksie glikemicznym, dużej ilości soli i tłuszczu oraz popularny napój!

Przetworzona żywność, która jest spożywana w dużych ilościach może powodować ogólne zmęczenie. Mają najczęściej wysoki indeks glikemiczny, który w krótkim czasie podwyższa glukozę i powoduje chwilową nadwyżkę, po której następuje gwałtowny spadek, a następnie senność.

jjnogureron/Getty Images

Już wiemy, że spożywanie takiej żywości nie wpływa korzystanie na nasze samopoczucie. Słodkie przekąski warto zastąpić wartościowymi produktami np. świeżymi owocami.

Kolejne produkty jakie należy uwzględnić dania tłuste, głównie czerwone mięso. Posiłki obfitujące w wieprzowinę, baraninę, wołowinę oraz pozostałe rodzaje czerwonego mięsa stanowią wyzwanie dla organizmu, który po obfitej uczcie rozpoczyna proces trawienia, wydatkując przy tym dużo energii. Właśnie stąd wzięła się „po obiadowa” drzemka.

Sól to smaczna przyprawa, ale wielu ludzi zdecydowanie jej nadużywa. Spożywanie soli bez ograniczeń powoduje senność, problemy z sercem oraz otyłość. Dzienna maksymalna dawka dla dorosłego człowieka to 5g soli, czyli jedna mała łyżeczka.

vipulK007/pixabay

Ostatnia pozycja w tym zestawieniu może zaszokować, ale jest to kawa. Zapytacie jak to, przecież pijemy ją o poranku, by zapewnić sobie pobudzenie i lepszą koncentrację. Niestety kawa posiad drugą, ciemniejszą stronę. W momencie, gdy pijemy napój czujemy pobudzenie, jednak zaraz po tym dopada nas zmęczenie o zdwojonej sile. Pijąc kolejną filiżankę kawy wpadamy w błędne koło.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

      Autor: Ola Zając

      Ola to pasjonatka kulinariów od najmłodszych lat. Od zawsze eksperymentowała w kuchni, tworząc niebanalne połączenia smaków i aromatów. Swoje inspiracje czerpie z kuchni różnych kultur, a w wolnym czasie lubi podróżować po świecie w poszukiwaniu nowych doświadczeń kulinarnych.
      Napisz do Oli