w

Podwójne żółtko w jajku. Czym jest to spowodowane

Podwójne żółtko w jajku

Zdarza się, że jajko ma podwójne żółtko. Wywołuje to zaskoczenie i budzi pytania „Co za tym stoi?”. Te odmienne jajka są zagadką dla wielu ludzi, część się ich obawia i finalnie lądują w koszu. Czy w takim razie można je jeść?

Co wpływa na powstawanie podwójnych żółtek?

Sponsorowane

Jajka budzą wiele kontrowersji wśród ludzi. Jedni mówią, że są zdrowe, drudzy wręcz przeciwnie zachęcają do ograniczania ich w swojej diecie. Ten temat został poruszony w osobnym artykule, zachęcamy do przeczytania pod tym linkiem. Dookoła podwójnego żółtka narodziło się wiele mitów i legend, które chcemy dziś rozwiać.

Krąży teoria, mówiąca, że podwójne żółtko to wynik karmienia drobiu antybiotykami. Jest to bzdura, w którą nie należy wierzyć. Jajka z podwójnym żółtkiem są całkowicie bezpieczne! Powód tej deformacji jest inny.

„Wyjątkowe” jajko to wynik zmian hormonalnych w organizmie kury. Najczęściej zdarza się u młodych niosek, ale i u tych które już kończą swój okres rozrodczy. Nie należy się ich bać, to czysta natura.

Nie ma obaw przed zjedzeniem jajka, jest bezpieczne. Jedyna zmiana to podwójna dawka wartości odżywczych, a co za tym idzie kalorii, cholesterolu, Witaminy D, E, K.

Żółtka/ PicturePartners/Getty Images
Sponsorowane

Znaczenie podwójnego żółtka w innych kulturach

Wiccanie uważają, że podwójne jajka to symbol szczęścia. Mitologia nordycka informuje, że takie znalezisko informuje o śmierci bliskiej osoby. W folklorze mówiono, że to zwiastun narodzin bliźniąt.

Takie jajka to rzadkość, ale nawet księga rekordów Guinessa odnotowała jeden szczególny przypadek. Jednym jajku zanotowano AŻ 9 ŻÓŁTEK! Było to w 1971 roku na terenie Nowego Jorku, niezwykłe jajko pochodziło z Hainsworth Poultry Farms.

Poza podwójnymi żółtkami w jajku można znaleźć plamkę krwi. Co ona oznacza? Jest to oznaka, że kura nie była jeszcze nigdy zapłodniona, a odrobina krwi musiała dostać się do jajka w jajniku lub jajowodzie. Nie ma to medycznych przeciwwskazań, by nie spożywać takich jajek. Śmiało możesz je jeść.

Brak tagów przypisanych do tego postu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

      Autor: Ola Zając

      Ola to pasjonatka kulinariów od najmłodszych lat. Od zawsze eksperymentowała w kuchni, tworząc niebanalne połączenia smaków i aromatów. Swoje inspiracje czerpie z kuchni różnych kultur, a w wolnym czasie lubi podróżować po świecie w poszukiwaniu nowych doświadczeń kulinarnych.
      Napisz do Oli