w ,

Najważniejsze symbole wielkanocne. Czy znasz ich znaczenie?

wielkanocne symbole
Emilia_Baczynska, pixabay

Wielkanoc to najważniejsze święta w całym roku kalendarzowym. Dookoła otaczają nas symbole wielkanocne. Czy wiesz, co dokładnie oznaczają?

W końcu mamy to! Wielkanoc oficjalnie się rozpoczęła, dlatego też możemy spędzić niezapomniane chwile w radosnej atmosferze wraz ze swoimi bliskimi. Jest to też dobry czas, aby sprawdzić naszą wiedzę. W jaki sposób? Sprawdź czy znasz znaczenie wszystkich symboli związanych z Wielkanocną. Jest ich trochę, więc od razu przechodzimy do sedna!

Symbole wielkanocne – czy wiesz, co dokładnie oznaczają?

Co oznacza wielkanocna palma i baranek w święconce? Dlaczego podczas Wielkanocny zajadamy się menu na bazie jajek i w końcu co ma wspólnego ze sobą zajączek i kurczaczek?

Wielkanocna palma – tydzień przed Wielkanocą wypada niedziela palmowa, kiedy to w kościołach odbywa się poświęcenie kolorowej palmy. I nie wiem czy wiesz, ale ma ona bardzo ważne znaczenie. Otóż zgodne z tradycją, ma zapewnić ochronę przed nieszczęściami zarówno całej rodzinie, domowi, jak i zwierzętom oraz polom uprawnym.

Woda – w Wielką Sobotę ma miejsce uroczyste poświęcenie wody i ognia. Woda w takim ujęciu symbolizuje odrodzenie oraz odnowę. Dawniej gospodarze wodą po sobotnich uroczystościach skrapiali dom oraz pola, aby zapewnić sobie dostatek.

Baranek – ważnym symbolem świąt wielkanocnych jest również baranek, którego można znaleźć m.in. w koszyku ze święconką. Jest on symbolem Zmartwychwstania, a co za tym idzie, zwycięstwa życia nad śmiercią. To również nawiązanie do pokory i niewinności oraz poświęcenia Jezusa Chrystusa.

wielkanocne symbole
Wielkanocny baranek/źródło: marcin_szmyd, Getty Images Signature

Jajka – kluczowym elementem, a zarazem jednym z najważniejszych symboli Wielkanocny, są jajka. Jest to kolejny element, który strikte wiąże się ze Zmartwychwstaniem Jezusa Chrystusa. Jajko to symbol odrodzenia, a co za tym idzie kolejny element odwołujący się do zwycięstwa życia nad śmiercią.

Bukszpan – ze świętami wielkanocnymi ściśle związany jest również niepozorny bukszpan, który zachowuje swój piękny zielony kolor przez cały rok. I to właśnie ten fakt jest symbolem życia wiecznego, co jest podstawą wiary chrześcijańskiej.

Rzeżucha, zajączek i kurczak – zestawiliśmy razem wszystkie te elementy, ponieważ odnoszą się one do tego samego, a mianowicie są symbolem odrodzenia i nowego początku.

Koniecznie daj mi znać, czy znałaś znaczenie wszystkich przestawionych wyżej symboli. Czy Twoim zdaniem na tej liście powinny znaleźć się dodatkowe symbole? Jeśli tak, to jakie?

 • Miniatura:
 • Emilia_Baczynska, pixabay

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

   Autor: Anna Nowak

   Ania to osoba z pasją do gotowania, która lubi eksperymentować w kuchni, poszukuje nowych smaków i inspiracji z różnych kultur kulinarnych, a następnie dzieli się nimi tutaj na coolinarny.pl, aby pomóc innym w przygotowaniu pysznych dań.
   Facebook / Twitter / Napisz do Ani