Spis treści
Koszyczek Wielkanocny to obowiązkowy element świąt, gdzie w Wielką Sobotę zanosimy pokarmy do kościoła, a następnie dzielimy się nimi na świątecznym śniadaniu. W koszyczku znajduje się kilka pewniaków, jak jajka, kiełbasa czy sól, jednak czy to wszystko? Otóż nie, zobacz, co jeszcze może się w nim znaleźć.
Tradycja święcenia jedzenia
Wszystkie produkty w koszyku to tak zwane symbole zmartwychwstania Jezusa, dlatego zawartość koszyczka nie jest przypadkowa! Jeśli dotychczas wrzucałaś do niego wszystko, co popadnie, dziś masz szansę dowiedzieć się, co tak naprawdę powinno się w nim znaleźć.
Święcenie pokarmów to dłuższy proces niż wystawienie koszyczka w kościele. Na początku musisz starannie wyselekcjonować produkty, które należy ze sobą zabrać. Następnie w Wielką Sobotę świecisz pokarmy i przynosisz je do domu. Koszyczki muszą czekać aż do następnego dnia, gdzie rano wybieramy się na Rezurekcje i dopiero po uroczystej mszy możemy spożyć pokarmy.
Koszyczek Wielkanocny — co się w nim kryje?

Poniższe produkty to te, których absolutnie nie może zabraknąć w naszej święcące. Mają być to tylko małe kawałki, tak by każdy z nich się zmieścił.
- jajka,
- kiełbasa,
- wędina,
- sól,
- baranek z cukru lub chleba,
- chrzan,
- woda,
- chleb,
Każdy z tych produktów ma swoje znaczenie. Jajka to symbol nowego życia, chleb to ciało Chrystusa, baranek oznacza zmartwychwstanie, wędlina i kiełbasa to symbol dostatku, chrzan oznacza siłę a sól oczyszczenie.
Pokarmy powinny być przykryte serwetką lub chustą, a Koszyczek Wielkanocny należy przyozdobić gałązkami i kwiatami.
Zobacz także:
Jeden komentarz