Jest poranek, a ty marzysz o kanapce z gotowanym jajkiem, jednak podczas obierania skorupki większość białka się strzępi i odchodzić a jajko zaczyna wyglądać nie apetycznie. Myślisz sobie, co poszło nie tak, przecież to żadna sztuka ugotować jajko na twardo. Otóż okazuje się, że jest jeden powód tego zjawiska.
Nie ma nic bardziej irytującego niż źle obierające się jajko. Kawałki białka pozostają na wewnętrznej stronie skorupy, a nasze jajko wygląda jak po niezłej masakrze. Nasz entuzjazm znacząco spada i przestajemy mieć ochotę na gotowane jajka, które tragicznie się obierają.
Cała tajemnica kryje się w poziomie pH jajka!

Zacznijmy od początku… Wpływ na obieranie jajka ma jego świeżość oraz sposób przechowywania. Świeże jajko ma pH w granicach 8,0-8,2. Im starsze jajka, tym poziom sukcesywnie wzrasta, a wewnątrz jajka wytwarza się dwutlenek węgla.
Kiedy jajko jest już naprawdę stare, może osiągnąć poziom pH nawet w granicach 9,5. W takim wypadku skorupka sama odchodzi od jajka. Najbardziej odpowiedni poziom pH to 8,8-9,0 i to właśnie wtedy możemy się cieszyć gładko odchodzącą skorupką z jajka. Podsumowując, świeże jajka obierają się gorzej niż te, które mają już kilka dni.

Jeśli mamy świeże jajka, z jednej strony możemy się cieszyć, gdyż dłużej poleżą w naszej lodówce, ale gotowane źle się obierają.
Jeśli gotowane jajka Cię nie przekonują, zobacz trik na jajka na miękko!
NIE PRZEGAP
Wschodzące Gorące Popularne
Placki ziemniaczane wpijają za dużo tłuszczu? Dodaj 1 składnik
Wschodzące Gorące
Jak zrobić faworki? Babcia Beata poleca zasadę 1:100
Wschodzące Gorące
Papierek po maśle od razu ląduje w koszu? To duży błąd
Idealne jajko na miękko. Ile je gotować by miało odpowiednią konsystencję?
Woda po ugotowanych ziemniakach ląduje w zlewie? To duży błąd
Wschodzące
Jak ugotować ziemniaki? Dodaj do nich ocet, a nie pożałujesz!
Wschodzące
Końcówka cytryny ląduje w koszu? Spraw, by jeszcze się do czegoś przydała