w

Czy mniszek lekarski i mlecz to ta sama roślina? Absolutnie nie, jedna jest trująca

mniszek lekarski
PublicDomainPictures

Często mówimy, że mniszek lekarski to mlecz, lub odwrotnie, lecz są to całkowicie dwie odrębne rośliny! Jeden z nich ma działanie lecznicze, pomaga w przeziębieniach i bólach żołądka, natomiast drugi to trujący chwast. Sprawdź jak je odróżnić.

Końcem kwietnia nasze trawniki zalewa morze pięknych żółtych kwiatów, które po pełnym rozkwicie można zbierać na leczniczy syrop. Mowa tutaj o mniszku lekarskim, który towarzyszy nam od zarania dziejów. Nasze babki wykorzystywały go do naturalnej medycyny, gdy leki nie były jeszcze aż tak potrzebne. W dalszym ciągu można go wykorzystywać, lecz trzeba pamiętać o tym, żeby zbierać odpowiednie kwiaty i nie pomylić mniszka z mleczem.

Sponsorowane

Czym różni się mniszek lekarski od mlecza polnego?

Mlecz polny to łudząco podobna kopia mniszka, który ma bogate zastosowanie w medycynie i kosmetyce. Można je spotkać na trawnikach w mieście, jak i łąkach i pastwiskach. Bardzo łatwo się rozsiewają i nie trzeba im specjalnych warunków do wzrostu — nie raz widać, że wyrastają ze szczelin między betonem.

Oby odróżnić oba kwiaty trzeba zajrzeć niżej, na łodygę i liście. Liście mniszka występują jedynie u podnóża i mają kształt rozety, natomiast w drugim przypadku porastają łodygę. Zwróć również uwagę na to ile kwiatów ma roślina, mniszek zazwyczaj ma jeden kwiat, a mlecz kilka i jest zdecydowanie wyższy.

mniszek lekarski
mniszek lekarski/ fot. Markit
mlecz polny, Getty Images
Sponsorowane
 • Miniatura:
 • PublicDomainPictures

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

   Autor: Ola Zając

   Ola to pasjonatka kulinariów od najmłodszych lat. Od zawsze eksperymentowała w kuchni, tworząc niebanalne połączenia smaków i aromatów. Swoje inspiracje czerpie z kuchni różnych kultur, a w wolnym czasie lubi podróżować po świecie w poszukiwaniu nowych doświadczeń kulinarnych.
   Napisz do Oli